Home   Ipswich   News   Article

Elections 2021: Suffolk County Council results




Ipswich's former Labour MP has made a return to Suffolk's political scene after narrowly winning a seat on the county council.

Sandy Martin won Rushmere ward in Ipswich, having beat Conservative candidate Paul Cawthorn by just 35 votes.

He was first elected into Parliament in 2017 before losing his seat in the 2019 General Election.

We're bringing you the latest election results from across Suffolk
We're bringing you the latest election results from across Suffolk

His is one of a few seats to have been won by Labour, with the Conservatives having kept a tight grip across the county.

Voters went to the polls yesterday to vote for councillors to fill all 75 seats on the authority.

Cllr Matthew Hicks, leader of the council, has held his seat in Thredling, having bagged more than 2,000 of the 3,300 votes cast in the area.

The Tories are also celebrating wins in Sudbury East, where Cllr Philip Faircloth-Mutton came out on top, and Felixstowe North, where Stuart Bird beat Labour's David Rowe by less than 400 votes.

In West Suffolk, environment cabinet minister Richard Rout has held his seat in Hardwick, while Bury St Edmunds mayor Peter Thompson has taken the Eastgate and Moreton Hall seat from Independent Trevor Beckwith.

Former Newmarket Town Council manager Roberta 'Bobby' Bennett has won in Clare, which was previously held by the deputy council leader Mary Evans, who decided not to stand this year.

The two seats in Haverhill Cangle have also been won by The Conservatives' Joe Mason and Heike Sowa.

Conservatives Robert Everitt and David Nettleton have also won seats in Tower, while former mayor of Newmarket Rachel Hood has held her seat in Newmarket and Exning.

Karen Soons has won in Thingoe South, while Rebecca Hopfensperger has kept her seat in Thingoe North.

The Greens have gained a seat in Stowmarket North and Stowupland, where Keith Welham has been elected. Stowmarket South has been won by Lib Dem Keith Scarff.

Colin Noble, former leader of the county council, has been re-elected in Row Heath.

Andy Drummond, West Suffolk Council's cabinet member for regulatory, has also held his seat in Newmarket and Red Lodge - a seat which he won in 2020 after Robin Millar left to become MP of Aberconwy.

West Suffolk Independent Victor Lukaniuk has held his seat in Brandon.

For the winners' reactions in West Suffolk, click here.

The Conservatives have held Blything, with Richard Smith having won the seat, and Bungay, where Judy Cloke beat Green's Annette Abbott by just 56 votes. Tory councillor Georgia Hall has also been elected in Samford.

The party has also held seats in Bosmere, with Kay Oakes, Belstead Brook, with Christopher Hudson, and Pakefield, where both Craig Rivett and Melanie Vigo di Gallidoro have been re-elected.

Conservative James Finch has held his seat in Stour Valley and new councillor Elaine Bryce has seen the party also hold on to its Carlford seat.

Both seats in Lowestoft South have been held by Conservatives, with Jennifer Ceresa and Jamie Starling have been elected.

Paul West has also been elected in Bixley, meaning another win for the Tory party.

Conservative councillor Elizabeth Harsant has also taken Gainsborough - a seat which was previously held by Labour.

Meanwhile, the Tories have held seats in Oulton, with Edward Back and Keith Robinson having been elected, and Mildenhall, with Lance Stanbury having been elected. Cllr Stanbury was a former member of Forest Heath District Council before losing his place on the new West Suffolk Council in 2019.

The party also remains on top in Kessingland and Southwold, where Michael Ladd was elected, and Hadleigh, where Michael Fraser won by 116 votes. Jessica Fleming's election in Hartismere was also a win for the party.

Both seats in Kesgrave and Rushmere St Andrew have been held by the Tories, with Stuart Lawson and Deborah McCallum having received the majority of votes in the area.

Andrew Reid has held his seat in Wilford and Peter Beer has been re-elected in Great Cornard, meaning another two wins for the Conservatives.

Conservative Joanna Spicer has also won in Blackbourn and the party's Peter Gould has held his seat in Hoxne and Eye. Alexander Nicoll has also been re-elected in Wickham.

Framlingham and Aldeburgh and Leiston results are also in with Conservative councillors Stephen Burroughes and T-J Haworth-Culf having won the respective seats.

The Tories have also held both Felixstowe Coast seats, with Graham Newman and Steve Wiles having been elected.

Patti Mulcahy has also seen a win for the Tories in Martlesham, having won 2356 of the just under 4,000 votes.

Conservative councillors Ryan Harvey and James Reeder have also won seats in Gunton.

The party has also gained a seat in Gipping Valley, with Christopher Chambers having beat the Lib Dems. The seat was previously held by John Field, who did not stand this year.

Senior Green councillor Andrew Stringer has kept his seat in Upper Gipping, having received almost two thirds of the votes.

The Greens have also taken Sudbury from Labour, with Jessie Carter having won the seat, and the Conservatives, with Andy Mellen having taken the hotly-contested Thedwastre North.

The party has also won both seats in Beccles, one of which was previously held by the Conservatives, with Green councillors Caroline Topping and Peggy McGregor having won the vote.

Annette Dunning, of the Greens, has won in Halesworth, and Simon Harley has also taken the Peninsula seat.

Green councillor Robert Lindsay has also held his Cosford seat.

The Lib Dems have had success in Thedwastre South and Woodbridge, with Penny Otton and Caroline Page having won the respective seats.

Independent Richard Kemp has held his Melford seat, having won more than half of the vote.

Labour group leader Sarah Adams has held her seat in St John's having beat the Conservative candidate by almost 250 votes.

Labour councillors Robert Bridgeman, Elizabeth Johnson and William Quinton have also held the Bridge, St Helen's, and Priory Heath seats respectively.

In the St Margaret's and Westgate ward of Ipswich, the Lib Dems and Conservatives have kept their seats, with Inga Lockington (Lib Dem) and Deborah Richards (Conservative) elected.

And the Whitehouse and Whitton ward is now completely blue, with Conservatives David Goldsmith reelected and Sam Murray taking the seat from Labour.

Read more: All the latest news from Suffolk